1.1. 2019 Tak tu máme další rok, zase jsme o něco starší, kéž by i moudřejší … Především bych chtěl všem popřát vše nej nej a hlavně klid na duši a hodně zdraví . Ať se z toho překotného kvasu kolem nezblázníme.

Nějaké přírůstky jsou, především se jedná o nové virtuální kousky v podobě pluginů; většinou UAD /včetně nového UAD-2 Quad Satellite hardwaru/, Brainworx , Plugin Alliance … a jako poslední přibyl bezvadný multipásmový paralelní kompresor DynOne od švédských Leapwing Audio. A protože mě po letech nekonečného vysedávání s nesčetnými druhy myší i trackbalů bolí, trne a možná už odumírá pravá ruka, jsem v očekávání DAW kontroleru Icon Platform M+ s “opravdovými” 100 mm fadery a transportními tlačítky pro můj Samplitude (již verze ProX4). Takže zase “hurá k šavlím” … alespoň občas.

7.8. 2018: Léto je horké, tak doufáme, že si ho užíváte plnými (i chladnými doušky). I ve studiu přibyla jedna horká novinka - zvuková karta Antelope Discrete 8 vybavená mimo jiné osmi nadstandardními mikrofonními předzesilovači, které jsou osazeny - světe div se - diskrétními součástkami (tranzistory, odpory ...), tedy ne "prefabrikovanými" čipy. Tak jak to my, zvukařští veteráni, pamatujeme z analogových mixážních konzolí. Tak uvidíme, tedy uslyšíme, co to udělá. Využití samozřejmě najde především v mobilním studiu.

29.3. 2018: Další díl našeho Zvukařského rychlokurzu (vol. 4) - Zvukový záznam II je tady! Proběhne ve středu 25.4. 2018 od 18:30 opět v prostorách Hudební a internetové knihovny v Plzni na Slovanech. Přihlásit se můžete proklikem z těchto stránek (KONTAKT), nebo na emailu premek.haas@seznam.cz.

Přírůstky: Především, ale nejen pro potřeby mobilního studia jsme pořídili přenosné nearfield monitory iLoud Micro fy IK Multimedia.  A do sbírky mikrofonů pak mimo jiné přibyla legendární "dynamika" Shure SM7B a taktéž dva kousky páskových ROYER R101.   A v neposlední řadě - ve studiu je nový krasavec: monitorový a sluchátkový kontroler a přepínač vstupů se sumační jednotkou - Antelope Satori.

28.12. 2017: Opět zdravíme všechny hudebníky, nehudebníky, zvukové i nadzvukové nadšence .. i všechny Vás (ostatní).

Jak se sluší a patří, chtěli bychom Vám do nového roku 2018 popřát vše nej nej, dobrou muziku, dobrý zvuk a hlavně pevné zdraví (my starší víme, o čem mluvím); a to nejen v roce příštím, ale furt pryč a dál ...

Za Studio PyHa zdraví Přemek Haas.

P.S. Další díl(y) "Zvukařského rychlokurzu" by měli proběhnout na jaře 2018, pokud vše klapne a bude-li zájem.

 

Léto 2017: Další zpráva, pro většinu z nás snad nadějně radostná (pro mne tedy určitě!) je následující. Služby streamující hudbu již nějaký čas normalizují hlasitost svých playlistů - takže pro příklad vězte:                                                                                                                                             iTunes Sound Check -13LUFS, iTunes Radio -16LUFS, YouTube -13LUFS, Spotify -13LUFS ...                Z toho vyplývá, že pro muziku, určenou k šíření streamováním (což je dnes asi většina), je zcela kontraproduktivní, když Váš mix/master bude namáčknut na -8 či -6LUFS, neb bude tak jako tak znormalizován na hlasitostní normu příslušné streamovací služby. A vemte na to jed, že mix nebo master udělaný rovnou na -13LUFS bude znít sakra dynamičtěji, otevřeněji a ... prostě líp než stejně hlasitý track stlačený limiterem na -7LUFS a poté znormalizovaný na -13 (viz přednášky - dynamika, transienty, všichni si pamatují, že?)

Přeji Všem krásné prázdniny a dovolené a poté se těším zase na slyšenou.

Za studio PyHa zvuku zdar přeje Přemek Haas.

Opět došlo k lehkému upgradu našeho zvukového arzenálu - pořídili jsme hardwarový ovladač Softube Console 1 (Mk.II), který ovládá jak vlastní (Softube) pluginy a emulace, tak i stále rostoucí řadu pluginů platformy UAD!  Takže se na řadu mixážních úkonů můžete zbavit myši a jako starých časů můžete "kroutit a poslouchat a kroutit" ...

 

Další díl Zvukařského rychlokurzu -  9.3.  2017 od 18:30 v Hudební a internetové knihovně města Plzně v Táborské ulici 22. Dozvuk a jeho použití při postprodukci, něco o zkreslení a saturaci

Na přelomu roku 2016/2017 jsme mírně "upgradovali" náš mikrofonní arzenál - pořídili jsme dvojici malomembránových švédských kapacitních mikrofonů Line Audio CM3 s velmi přirozeným a neutrálním zvukem a také jednu "klasiku", a to velkomembránový kondenzátorový mikrofon Microtech Gefell M 930.

Zvukařský rychlokurs - vol. 3 - proběhl v úterý 22.11. 2016 od 18:30 v Hudební a internetové knihovně města Plzně v Táborské ulici 22. Zaměřen byl tentokrát na dynamické úpravy signálu - kompresor/limiter, expander, dynamický ekvalizér, gate (...)

Více informací zde / mapa


O studiu

Plzeňské studio PyHa působí pod stejným názvem již od roku 1995. Od té doby se podílelo na stovkách nejen tuzemských nahrávek napříč všemi žánry. Studio disponuje výhradně profesionálním vybavením - od mikrofonů, přes analogová a digitální hardwarová zařízení, až po zvukový software a výsledný monitoring.

Hlavní náplní naší činnosti je mastering, tedy finální úprava zvukových stop. V této oblasti pracujeme v návaznosti na řadu nahrávacích studií. Dále se zabýváme mixáží vícestopých zvukových záznamů a čištěním, resp. restaurováním starých či nekvalitních nahrávek.

V neposlední řadě zabýváme tvorbou zakázkové hudby, s možností spolupráce s řadou špičkových muzikantů, a také mixem zvuku pro film a video.

Nově Vám též nabízíme služby „mobilního studia“, tedy možnost pořízení profesionálních zvukových záznamů mimo prostory nahrávacího studia - v koncertních sálech, zkušebnách, konferenčních místnostech, divadlech, kostelích i obývacích pokojích…

Studio PyHa na Facebooku


Mastering

Provádíme mastering a veškeré úpravy audio nahrávek (včetně doplnění CD-textu a ISRC kódů).

 Nahrávky pro mastering je možno dodávat v následujících formátech:

 • WAV (AIFF) - 44,196 kHz / 32, 24 nebo 16 bit

 • CD audio

 • DAT - 44,1 nebo 48 kHz / 16 bit

 • DVD - zvuková stopa

 • MC, popř. MP3 apod. - v případě restaurování či oživování starých záznamů

Výstupní formát masteringu:

 • CD audio (HHB profi CD-R médium)

 • DDP image (profi formát pro lisovny)

 • CD-image či WAV

Vážným zájemcům zdarma předvedeme mastering části jimi zaslané skladby.

Zvuková postprodukce

Dále provádíme mixáž studiových i živých záznamů, mix zvuku pro multimediální projekty, mix zvuku pro film a televizní vysílání, čištění a renovaci nahrávek.

Nahrávky pro mix:

 • Ve formátu ProTools jako kompletní session .pts do verze 6.9, či file .ptf / .ptx od verze 7.0

 • Jako Samplitude / Sequoia projekt

 • Stopy z jiných multitrackových DAW možno dodat jako jednotlivé wavy s názvy jednotlivých mono či stereo tracků / nástrojů - všechny synchronizované na společný začátek skladby a uložené ve složce s názvem skladby

 • Případně po domluvě i ve formě DAW projektů či sessions

Mobilní studio

Nemusíte se vypravovat do studia - to naše přijede za Vámi.

Naše mobilní studio je určeno pro všechny situace, kdy není z jakéhokoli důvodu možné nebo nutné navštívit klasické nahrávací studio. Tedy např. pokud chcete zachytit zvuk v konkrétním prostředí (sále), nahrát nepřemístitelný nástroj (klavír, varhany...), zaznamenat koncert Vašeho hudebního uskupení, zajímavou přednášku či divadelní představení...

Díky novému vybavení jsme nyní schopni přijet opravdu téměř kamkoli a nahrát cokoli. Ve spojení se špičkovým hardwarovým vybavením (mikrofony, zvukové rozhraní) a profesionální postprodukcí (mix a mastering) se tak nejedná o kompromis, ale o plnohodnotný produkt překračující hranice nahrávacího studia.

K dispozici máme až 18 přenosných vstupů, které s přehledem pokryjí například:

 • Klubové koncerty kapel a nahrávky "ze zkušebny"

 • Koncerty vážné hudby, nahrávky komorních uskupení v koncertních sálech

 • Divadelní představení

 • Přednášky, projevy, debaty...

Hudba

Skládáme hudbu na zakázku.

Znělky, jingly, spoty, písně, scénická hudba, či aranže a texty pro Vaše projekty...